Посольство України в Ісламській Республіці Іран

, Київ 01:46

Іранське видання «Sedaye Mellat» (Голос нації) опублікувало інтерв’ю Посла України в Ірані, в якому С.Бурдиляк відверто та змістовно відповів на питання журналістів.

15 травня, 11:32

“Плануємо оформлення віз у 5-денний термін”: Під час відвертої зустрічі з Послом України в Ірані власники, головні редактори та журналісти низки друкованих видань країни отримали відповіді на питання щодо економічного, соціального, політичного життя України та обговорили відносини між двома державами.

 

Посол України, відповідаючи на питання щодо наслідків, які мала ситуація на південному сході України, де сконцентровані важливі промислові підприємства держави, відповів: «Ситуація на Сході – це не сепаратистський конфлікт, а окупація територій Російською Федерацією, і такі дії визначені не лише українськими політиками, а й визнані Парламентською Асамблеєю Ради Європи та США. Іншими словами, те, що сталося в Криму і на Донбасі викликає багато невдоволення в різних регіонах світу». Посол також додав: «Внаслідок анексії Криму ми втратили близько 3,6% ВВП, а через військову агресію РФ на Донбасі недорахувалися 15% ВВП». С. Бурдиляк, говорячи по міграційну хвилю до Європи з охопленої війною Сирії, зауважив: «Ситуація в Україні має багато спільного з сирійською міграційною кризою, адже близько 2 мільйонів переселенців з окупованих територій переїхали до стабільних областей держави, і уряд України забезпечує їх основні потреби, зокрема продовольчі, лікарські та побутові». Український дипломат додав: «Схід України – це не лише Донбас, це велика територія держави, де розташовано багато підприємств. Наприклад, Харківська область відома важким машинобудуванням, авіабудуванням та інформаційними технологіями. Також, в Харківcькій, Дніпропетровській, Запорізькій та Херсонській областях знаходяться близько 70 українських ВНЗ та потужні промислові об’єкти». Якщо говорити про те, що саме ми втратили, то це частина вугільної та хімічної промисловості, а також військові заводи, наприклад, патронний завод, який був вивезений в Росію». Посол України в цьому контексті також зауважив: «Проблема не в тому, що ми втратили ці ресурси, а ще в тому, що розірвали економічні зв’язки з РФ, оскільки раніше досить тісно співпрацювали з Росією». Разом з цим Посол наголосив, що ця ситуація може бути сприятливою для відносин України та Ірану: «Втрата Росії як зовнішньоекономічного партнера стимулює Україну на вихід на великий іранський ринок. І дійсно, з’явилася унікальна можливість для Ірану скористатися газотранспортною системою України, яка є найбільшою в Європі. П’ять років назад це видавалося неможливим, а сьогодні сусіди Ірану, зокрема, Азербайджан успішно користуються цією можливістю». С. Бурдиляк підсумував: «Хоча ми і втратили значну частину ресурсів, але завжди намагалися знаходити позитивні моменти у будь-якій ситуації».

Посол України відповідаючи на питання кореспондента загальнодержавної газети «Saye» щодо того, які кроки передбачило Посольство для іранських туристів з метою поїздок до України, відповів: «З моменту мого призначення Послом України в Ірані два роки тому, ми в цілому зробили значний прогрес у питанні оформлення українських віз іранцям. Більше того, й надалі будемо робити те, що раніше здавалося неможливим. Наприклад: «Ми запустили можливість співбесіди по Skype і такий формат вже можливий в різних містах, в т.ч. і в Тегерані. Тобто, тому, хто живе в Есфагані, необов’язково приїжджати в Тегеран на співбесіду, а достатньо поговорити з Консулом через Skype. Крім того, встановлений єдиний консульський збір з оформлення віз – 65 долл. США, тоді як раніше ціна відрізнялася – 85 долл. одноразова,  130 долл. дворазова, 180 долл. багаторазова віза. Це при тому, що ми ще й знизили вартість».

Посол України відзначив: «Ми працюємо над системою, що дозволить провести всі необхідні для видачі візи процедури протягом п’яти днів, але через постійні кібер-атаки, поки що такої можливості немає. Згодом, коли система запрацює, ви реєструєтесь онлайн, вибираєте необхідну опцію з консульських послуг, заповнюєте відповідну анкету… і через 5 днів червоний ліхтарик на сторінці заявника перетворюється на зелений, що означає отримання дозволу. Це відбувається в тому випадку, коли для поїздки в Україну потрібне погодження з компетентними органами нашої держави. Отже, строк оформлення документів буде скорочений».

С. Бурдиляк зауважив: «Наші плани на поточний рік – оформлення віз для 3-х тисяч іранських студентів, що бажають навчатися у медичних університетах України».

Відповідаючи на питання щодо впливу зростання курсу іноземної валюти в Ірані на туристичний бізнес України, Посол відповів: «Поки що вплив непомітний, хоча, звичайно, ще не почався туристичний сезон. Починаючи з травня, ми зможемо зробити більш детальну оцінку».

Одним із шляхів економічного розвитку між державами є проведення та участь у міжнародних  виставках. Зважаючи на гарні відносини між Україною та Іраном, на сьогоднішній день не чути про події навколо організації спільних виставок, особливо спеціалізованих. В зв’язку з цим, С. Бурдиляк пояснює: «Наразі планується проведення двох великих спеціалізованих виставок для пожвавлення економічного співробітництва між Україною та Іраном. Одна передбачається в Києві, інша – в м. Карадж».

«Ми розглядаємо це питання вже майже цілий рік, але воно не було сприйняте обома країнами належним чином. – продовжує  Посол, – І звичайно, щороку організовуються спеціалізовані виставки іранської продукції в Україні, але наше завдання зробити так, щоб вони працювали на постійній основі. Як приклад – виставка сільськогосподарської продукції.»

На питання «В чому тут основна проблема?» С. Бурдиляк відповідає: «Невирішене банківське питання. Як з іранської сторони, так і з боку України. В цьому питанні є багато думок та підходів. Іранська сторона наполягає на відкритті рахунку в одному з великих українських банків, але українська сторона не готова на це. Крім цього, прив’язка до долара в розрахунках також створює труднощі, оскільки у відношеннях з ЄС ми орієнтуємося на євро. Ми пропонували вам заснувати в Україні іранський банк, щоб працювати з тією валютою, яка б задовольняла обидві сторони. Але поки що ми не отримали відповіді на цю пропозицію. Багато слів, але мало діла».

Посол України в Ірані зазначив: «Планується організувати чергове засідання представників банківського сектору України та Ірану в Києві. Останнього разу така зустріч проводилася в Тегерані. Є сподівання, що цього разу ми матимемо гарні результати». В зв’язку з тим, що питання потрібно вирішувати поступово, С. Бурдиляк навів українське прислів’я: «За деревами не видно лісу». Посол додав, що два роки назад, коли він приїхав в якості Посла в Іран, зустрічались різні показники щодо двостороннього економічного співробітництва і які кошти втрачаються при здійсненні фінансових операцій через треті країни-посередники.

«Не важливо, що відображається в статистичних даних, важливо те, скільки ми недоотримуємо. А це приблизно 50% наших взаєморозрахунків, що проходять через інші країни. А все через те, що немає прямих банківських відносин. Вирішення цього питання покращить ситуацію в цілому. Ми готові купувати дешевші лікарські препарати та нафтохімічну продукцію у Ірана, і натомість постачати сільськогосподарські товари. При цьому зникнуть і певні візові труднощі між державами. І якщо ми докорінно не вирішимо ці питання, то й надалі продовжимо розмовляти і не просунемося вперед».

Останні новини

18 травня в ЗМІ Ірану було поширено прес-реліз Посольства України в Ірані з нагоди 74-ї річниці депортації кримських татар | 19 травня, 09:06

У День боротьби мусульманського населення Криму за свої права іранська газета “Sedaye Mellat” (Голос нації) поширила прес-реліз Посольства України

Прес-реліз Посольства України в Ірані з нагоди 74-ї річниці депортації кримських татар | 18 травня, 09:42

Щороку 18 травня народ України з великим сумом вшановує пам'ять депортованих татар Криму і трагедію 1944 р. на Кримському півострові.

9 травня С. Бурдиляк, Посол України в Ірані провів зустріч з Головою міжпарламентської групи дружби України та Ірану, д-ром С. Ходададі. | 12 травня, 20:17

На початку зустрічі, С. Ходададі висловив своє задоволення розвитком двосторонніх відносин між державами та сказав: «Відносини між Іраном та Україною завжди відрізнялися позитивом та перспективністю». Він додав: «Діяльність Міжпарламентської групи дружби між Україною та Іраном засвідчує наміри двох держав підвищувати рівень політичних, економічних і культурних відносин, зокрема і міжпарламентської співпраці».