Посольство України в Ісламській Республіці Іран

, Київ 10:21

Торговельно-економічне співробітництво між Україною та Іраном

Іран залишається важливим торговельно-економічним партнером України. Частка Ірану у загальному обсязі української зовнішньої торгівлі за підсумками 2016 р. склала 1,93%. У згаданий період Іран посів 14-е місце серед країн світу за обсягами українського експорту, а також 4-е місце – за розміром позитивного сальдо у зовнішній торгівлі України.

У 2016 р. обсяг двостороннього товарообігу продемонстрував зростання вперше за останні 5 років, склавши 745 млн. дол. США, що на 32% більше за відповідний період минулого року.

Збільшення показників товарообігу та, передусім, експорту сільськогосподарських товарів до ІРІ пояснюється частковим вирішенням проблеми здійснення банківських розрахунків між вітчизняними та іранськими підприємствами. Водночас, актуальним залишається питання  відмови українських підприємств від укладання прямих комерційних угод з іранськими партнерами та використанням більш прийнятних схем із  застосуванням посередників в третіх країнах та офшорних іранських компаній. Це стосується, передусім, Туреччини, КНР, ОАЕ, Грузії, Лівану  та Азербайджану.

Динаміка українсько-іранської торгівлі товарами у 2014-2016 рр.

млн. дол. США

Рік

2014*

2015*

2016

Товарообіг

756,375

564,067

745,082

Експорт

703,421

533,571

705,130

Імпорт

52,954

30,496

39,952

Сальдо

650,467

+503,053

+665,177

 

* за офіційними даними Державної служби статистики України. Дані національної статистики не враховують обсяги товарів (до 45%), які постачаються з України до ІРІ через треті держави у Кавказькому та Близькосхідному регіонах. Дані надані без урахування території тимчасово окупованих АР Крим і м. Севастополя;

 

Основними статтями українського експорту до Ірану є сільськогосподарська продукція, а саме зернові та олії рослинного походження. Крім того, вітчизняні виробники займають традиційно міцні позиції у сегменті промислового виробництва. Так, ДП НВКГ «Зоря»-«Машпроект» та ВАТ «Сумське науково-виробниче об’єднання ім. М.В.Фрунзе» є одними з лідерів у постачанні до ІРІ енергетичного обладнання для нафтогазової сфери, насамперед газотурбінних установок. Україна та Іран реалізують спільний проект з виробництва літаків Ан-140-100. З української сторони участь у цьому проекті беруть ДАК «Антонов», ДП «Івченко-Прогрес», ВАТ «Мотор Січ», Харківське державне авіаційне виробниче підприємство (ХДАВП), з іранської – Іранська авіаційна виробнича промислова компанія „HESA”, Іранське авіабудівне підприємство (IACI – „Iran Aircraft Industries”).

Що стосується українського імпорту з Ірану, то основна його основу складають продукти нафтопереробки, фармацевтичні товари та продукти харчування (продукти переробки овочів, їстівні горіхи та плоди, цитрусові).

За результатами проведеної Посольством роботи протягом 2016 р. такі провідні українські підприємства, як «Інтерпайп», «ТМП», «Миронівський хлібопродукт», «Рошен» та «Сервіс-Мясо» підписали контракти щодо постачання до ІРІ вітчизняної продукції на суму понад 60 млн. дол. США.

Після скасування міжнародних та односторонніх санкцій щодо іранської ядерної програми, урядові структури ІРІ та провідні енергетичні компанії Ірану розглядають можливість здійснення інвестування у нафтопереробну та нафтохімічну промисловість інших країн, у т.ч. України.

Іранські підприємства демонструють  значну зацікавленість в оренді українських земель сільськогосподарського призначення з метою їх використання для вирощування та подальшого постачання до ІРІ агропромислової продукції, зокрема, зернових культур.

На торговельно-економічній та інвестиційній співпраці між Україною та ІРІ несприятливо позначається відсутність прямих каналів міжбанківських розрахунків між Україною та ІРІ, що  обумовлює використання українськими та іранськими партнерами комерційних та фінансових посередників із третіх країн.