Посольство України в Ісламській Республіці Іран

Київ 14:00

Ісламська Республіка Іран

Оформлення іранської візи

Для в’їзду в Іран громадянам України обов’язково необхідно отримати візу. Візи можна отримати в Посольстві Ірану в Україні (в м.Києві) та в міжнародних аеропортах на території Ірану. Враховуючи посилені заходи безпеки і пов’язані з цим відмови в оформлені віз в аеропортах, рекомендується оформлювати візи заздалегідь у Посольстві Ірану.

Звертаємо увагу, що в іранських візах є 2 поняття:

1) термін дії візи (Validity) – зазначений термін визначає період, протягом якого дозволено в’їхати до Ірану;

2) термін, протягом якого дозволено перебувати в країні (Duration of Stay) – зазначений термін визначає скільки днів дозволено перебувати в Ірані. Відлік строку починається з моменту перетину іранського кордону.

Нижче наведено приклад іранської візи.

Відповідно до наведеного прикладу термін дії візи - з 16.03.2010 по 14.06.2010, а термін перебування складає 30 днів. Тобто особа має в’їхати в країну у зазначений термін, і перебувати в Ірані не більше 30 днів.

Неухильно дотримуйтеся строків перебування в Ірані!

У разі перевищення дозволеного терміну перебування в Ірані, іноземцю буде відмовлено у виїзді з країни без сплати штрафу. Штраф за перевищення терміну перебування складає орієнтовно 10 дол. США за кожен день.

Рекомендації щодо правил поведінки

Усталені норми ісламської моралі та громадського правопорядку, що панують в іранському суспільсті, значною мірою визначають правила поведінки громадян, у тому числі й іноземців, у цій країні.

Так, в Ірані суворо заборонено фотографувати державні установи, військові об’єкти та осіб в уніформі. Відеозйомка в більшості громадських місць, у портах та прикордонних районах країни обмежена. Уважно слідкуйте за обмежувальними знаками, оголошеннями та повідомленнями. У разі виявлення правоохоронцями зйомки заборонених місць, підозрювана особа може бути заарештована за звинуваченням у шпіонажі.

В Ірані дотримуються особливих правил стосовно жіночого та чоловічого вбрання. Чоловікам забороняється одягати короткі штани та шорти. Для жінок обмеження більш жорсткі. Одяг повинен закривати ноги по щиколотки. Верхній одяг має сягати колін та повністю покривати руки. Покриття голови для жінок – хустина, шарф тощо – є обов’язковим. Відвідуючи державні установи, бажано уникати яскравих кольорів в одязі. Найбільш прийнятні кольори - чорний та темно синій.

Під час свят та траурів більшість установ в Ірані не працюють. Тому поїздку до країни варто планувати заздалегідь, враховуючи вихідні дні.

Перебуваючи в Ісламській Республіці Іран, варто поводитися обережно й слідкувати за висловлюваннями, щоб не образити релігійні почуття іранців. Це також стосується одягу і взаємовідносин між чоловіком та жінкою.

Пара, яка подорожує разом, повинна пильнувати за проявами почуттів. Дозволено йти тримаючись за руки, але обійматися чи цілуватися в громадських місцях суворо заборонено. Для іноземних туристів - чоловіка та жінки - для проживання в одному номері готелю адміністрація може вимагати надати свідоцтво про шлюб. Тому, плануючи поїздку, варто заздалегідь потурбуватися про оформлення перекладу необхідних документів.

В громадському транспорті, на пляжах та на зібраннях існує поділ на чоловічу та жіночу частину. Окрім того, чоловікам забороняється входити до деяких частин магазинів, призначених виключно для жінок.

При виході в місто варто додатково мати при собі фотокопії паспорту зі сторінками, де проставлена віза та відмітки прикордонної служби. Також варто мати копії документів, що підтверджують проживання в готелі.

Навесні підвищується пильність правоохоронних органів до дотримання ісламського форму одягу. Для забезпечення дотримання норм ісламської моралі на великих вулицях, площах та у громадських місцях виставляються патрулі поліції. Вони можуть зробити зауваження у разі недотримання ісламських форми одягу чи норм поведінки. У разі грубого порушення норм ісламської моралі, порушника можуть заарештувати.

Особливо уважним треба бути під час проведення в Ірані великих релігійних свят. У ці дні варто приділяти більшу увагу формі одягу та уважно обирати місця прогулянок. Варто уникати великих вулиць, площ та місць, де збирається велика кількість людей.

В Ірані заборонено розпивати алкогольні напої, порушення цієї заборони карається значними штрафами.

В разі затримання чи обмеження Вашої свободи у будь-якій формі вимагайте невідкладної зустрічі з консулом України.

Безпекова ситуація в Ісламській Республіці Іран

Хоча рівень злочинності в Ірані відносно низький, втрачати пильність не варто. Найбільш розповсюдженим видом крадіжок є виривання мотоциклістами особистих речей (сумочки, гаманці, коштовні речі тощо). Щоб запобігти такому виду крадіжок варто уникати місць, де багато мотоциклістів, та міцно тримати свої речі.

Також відомі випадки крадіжок під час обшуку туристів аферистами, перевдягнутими у форму співробітників правоохоронних органів. Правоохоронці мають право у будь-який час перевіряти лише документи. Обшук може здійснюватися лише у поліцейській дільниці. За будь-яких умов відмовляйтеся від обшуку на вулиці і вимагайте здійснення обшуку лише у приміщені поліцейського відділу та за присутності консула України.

Іншим розповсюдженим видом ошукування є завищення цін на товари та послуги. Щоб не бути ошуканим, радимо консультуватися з місцевими громадянами, яким можна довіряти або користуватися послугами гіда при придбанні товарів та послуг.

Окрім того, траплялися й інші види ошукування та крадіжок (наприклад, крадіжки речей в громадському транспорті).

В Ірані дотримання правил дорожнього руху є досить умовним. Тому під час переходу дороги та участі у дорожньому русі слід бути дуже уважними та обережними.

Використовувати таксі варто лише офіційні. Тобто ті, що мають чітку ознаку таксі. Жінкам, які бажають скористатися послугами таксі самостійно, радимо використовувати послуги «жіночого таксі» (машини зеленого кольору з написом «Women taxi»).

Звертаємо увагу, що в Ірані іноземець є об’єктом підвищеної уваги з боку місцевих жителів, особливо за межами столиці. Тому Посольство рекомендує чітко дотримуватися правил поведінки і враховувати викладені вище рекомендації.

Умови працевлаштування

При плануванні виїзду до Ірану з метою працевлаштування через українських посередників рекомендуємо громадянам України перевіряти наявність в суб’єкта господарської діяльності відповідної ліцензії на посередництво у працевлаштуванні на роботу за кордоном через Міністерство соціальної політики України (сайт -  www.mlsp.gov.ua, розділ «Діяльність» - «Працевлаштування за кордоном».

Ви можете здійснювати трудову діяльність в Ірані лише за умови отримання відповідної в’їзної візи та оформлення дозволів на працевлаштування і проживання з правом здійснення трудової діяльності.

Видачею віз для в’їзду до Ірану з метою працевлаштування займаються дипломатичні представництва Ірану за кордоном. Дозволи на працевлаштування іноземних громадян знаходяться у віданні Міністерства праці та соціальних справ ІРІ. Дозволи на проживання з правом здійснення трудової діяльності оформлюються в поліції Ірану.

Візи та дозволи видаються у наступних випадках:

1. Якщо за даними Міністерства праці та соціальних справ, серед іранських працездатних громадян немає претендентів на робоче місце з відповідною освітою та кваліфікацією.

2. Іноземний громадянин володіє достатнім рівнем знань та має відповідну кваліфікацію.

3. Спеціалізація іноземного спеціаліста буде використана для підготовки іранських працівників.

Існує два шляхи отримання іранської візи для в’їзду з метою працевлаштування.

Перший, найбільш поширений. Іранська компанія-роботодавець звертається до Міністерства праці та соціальних справ Ірану. Зазначене міністерство розглядає заяву роботодавця і у випадку позитивного вирішення питання інформує про це через МЗС ІРІ відповідне диппредставництво ІРІ за кордоном.

Другий. Особа, яка бажає працевлаштуватися в Ірані, через дипломатичне представництво Ірану в країні перебування робить запит на Міністерство праці та соціальних справ Ірану, яке розглядає запит і через МЗС ІРІ інформує про результати розгляду відповідне диппредставництво. Запити на працевлаштування в медичних закладах розглядаються Міністерством гігієни та терапії ІРІ.

Для оформлення запиту претендент на працевлаштування подає до консульського відділу наступний пакет документів:

1. заповнена анкету спеціального зразка;

2. копія останнього документа про освіту;

3. копія сторінок паспорта чи інших документів, що посвідчують особу.

Після отримання повідомлення з Міністерства праці та соціальних справ чи Міністерства гігієни та терапії, ви можете подавати документи на отримання візи для в’їзду з метою працевлаштування (Work Permit Visa).

Після в’їзду до Ірану за трудовою візою потрібно з’явитися до Міністерства праці та соціальних справ і отримати під розпис бланк дозволу на працевлаштування, який після закінчення трудової діяльності повертається до Міністерства.

Дозволи на працевлаштування бувають постійними та тимчасовими. Як правило, постійні дозволи на працевлаштування в Ірані отримують висококваліфіковані робітники, експерти, інженерно-технічний персонал іноземних компаній, що здійснюють проекти в різних галузях промисловості: нафтогазова, автомобільна, транспортна, енергетична, будівельна тощо; екіпажі повітряних та морських суден, тренери спортивних команд, науковці тощо. Постійний дозвіл на працевлаштування видається, подовжується та поновлюється строком на один рік. Вартість постійного дозволу визначається Міністерством праці та соціальних справ і складає орієнтовно 70 доларів США.

Тимчасовий дозвіл оформлюється в спрощеному порядку – за зверненням керівника відповідного міністерства до міністра праці та соціальної політики у випадках, якщо того вимагають державні інтереси. Для його оформлення віза для в’їзду з метою працевлаштування не потрібна. Тимчасовий дозвіл видається та подовжується строком на три місяці.

Завершальним етапом процесу працевлаштування є отримання дозволу на проживання в Ірані з правом здійснення трудової діяльності. Для цього вам необхідно з’явитися до Управління іноземних громадян поліції ІРІ за місцем працевлаштування і подати наступний пакет документів:

1. заповнена і підписана анкета спеціального зразка;

2. оригінал і копія дозволу на працевлаштування;

3. заява з боку роботодавця;

4. 5 фотографій розміром 6 на 4 см;

5. квитанція про сплату держмита в розмірі орієнтовно 10 доларів США;

6. оригінал паспорта та копії його сторінок.

Для деяких професій видача дозволів на працевлаштування іноземців не здійснюється взагалі: це охоронці, водії та консьєржі житлових будинків.

Особи, які здійснюють трудову діяльність в Ірані нелегально, підлягають депортації.

Привертаємо Вашу увагу до того, що час від часу виникають складні ситуації з виплатою заробітних плат українським морякам, які працюють за контрактами з такими іранськими судноплавними компаніями як Marine Tetis Group Co.”, “Parsian Golden Sea Shipping Co.”, “Astor International Ship LLC” та Irsotr Transportation Co.”. Тому рекомендуємо українським морякам утримуватись від працевлаштування в згаданих вище іранських судноплавних компаніях.

Надання медичних, соціальних послуг

В Ірані функціонує розширена мережа закладів з надання соціальних послуг, тому отримання таких послуг не складатиме для вас проблеми за умови дотримання норм поведінки та ісламської моралі.

Медичні послуги в Ірані ви зможете отримати як в державних, так і приватних лікувальних закладах. У приватних лікарнях послуги коштують орієнтовно в 2-3 рази дорожче, аніж в державних, проте їх якість відчутно вища, медперсонал у таких закладах, як правило, непогано розмовляє англійською мовою. В Ірані поширена також мережа приватних медичних кабінетів. Візит до приватного лікаря в середньому коштує 15-25 дол.США за сеанс, лікар державної лікарні обійдеться у 5-10 дол.США.

Переважну частину закладів громадського харчування в Ірані умовно можна поділяти заклади національної іранської кухні та заклади швидкого харчування (фастфуд). Ресторани національної кухні, як правило, працюють лише з 19:00 до 23:00. Проте всі основні продукти харчування можна легко придбати у невеликих продуктових магазинам, які є майже на кожній вулиці. Харчуватися у фастфудах та розташованих на вулицях невеликих точках громадського харчування з гігієнічних міркувань не рекомендується.

В Ісламській Республіці Іран функціонує розгалужена мережа громадського транспорту, таксі та маршрутних таксі. У столиці працюють також три лінії метрополітену. У великих містах, як правило, завжди напружений трафік та численні автомобільні затори. Тому дістатися до місця призначення, навіть на таксі, не завжди можна швидко та вчасно. У Тегерані працюють лінії сучасних швидкісних автобусів, які їздять по окремій спеціально відведеній для автобусів частині дороги. Такими автобусами інколи можна дістатися до місця призначення швидше, аніж таксі. Орієнтовна вартість послуг таксі з розрахунку відстані поїздки 10 кілометрів складає 5-7 дол. США, вартість квитка на автобус 0,2 дол.США. Вартість однієї поїздки в метро – 0,3 дол.США.

Проживання в іранських готелях коштує в середньому від 70 до 200 дол.США на добу за одномісний номер. У готелях, як правило, є можливість отримати всі необхідні послуги побутового характеру.

 

Митні питання, перетин кордону тощо

Кордон Ірану не дозволяється перетинати жінкам, якщо їх одяг суперечить ісламським стандартам жіночого вбрання (згідно з якими, руки та ноги мають бути повністю покриті, обов’язковим є покриття голови - хусткою, шарфом тощо).

На територію Ісламської Республіки Іран заборонено в’їжджати іноземцям, у паспорті яких є помітки, зроблені державними установами Ізраїлю.

Дитина віком більше одного року повинна перетинати кордон по паспортному документу батьків, в який вклеюється її/його фотографія, та в супроводі хоча б одного з батьків.

Речі, які заборонено ввозити до Ірану:

  • будь-які алкогольні напої;
  • відео та друковану продукцію еротичного та антирелігійного змісту. До категорії «еротичних» іранські митники можуть віднести звичайні журнали, де розміщені фотографії напівоголених жінок;
  • наркотики та зброю;
  • друковану продукцію з державною символікою Ізраїлю.

Речі, які заборонено вивозити з країни:

  • будь-які антикварні речі (дорогоцінне каміння, монети, рукописи та інші витвори мистецтва), давність яких становить понад 50 років;
  • килими ручної роботи загальним розміром більше 12 кв.м.;
  • місцеву валюту на суму більше 500 тис. ріалів. Для перевезення валюти на суму більшу, ніж 500 тис. ріалів, необхідний дозвіл Національного банку Ірану.

Ввезення та вивезення насіння, рослин та тварин відбувається згідно з міжнародними правилами.

У разі провозу речей не для особистого користування обов’язково необхідно порадитися з компетентними органами Ірану.

Привертаємо Вашу увагу до необхідності дотримання правил ввезення та вивезення готівкової валюти з Ірану. Постановою Центрального банку Ісламської Республіки Іран визначається, що вивезення готівкової валюти на суму понад еквівалент 5000 дол.США можливе лише за умови письмового декларування та подання підтверджуючих документів про зняття з банківського рахунку чи купівлю валюти, засвідчених печаткою відповідної банківської установи. Ввезення готівкової валюти в Іран на суму понад 5000 дол.США також потребує письмового декларування та подання відповідних банківських документів. Кошти понад зазначену суму можуть бути переказані банківським установам Ірану у безготівковій формі. 

Корисні телефонні номери в Ірані

110 – поліція;

112 – пожежна служба;

115 – швидка допомога;

118 – довідкова служба;

193 – довідкова пошти;

197 – ДАІ;

199 – довідкова внутрішнього аеропорту «Мехребад» (м.Тегеран);

5121 – довідкова залізниці;

51001 – довідкова міжнародного аеропорту ім.Імама Хомейні (м.Тегеран);

51007910 – візовий відділ в аеропорту ім.Імама Хомейні (м.Тегеран);

88800000 – Головне управління з питань іноземців та осіб без громадянства (м.Тегеран);

88035175 – консульський відділ Посольства України в Ісламській Республіці Іран (лише у робочий час);

88039476, 88039965 - Посольство України в Ісламській Республіці Іран – оператор (цілодобово).

Мапа