• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • فارسی
Інтерв’ю Посла України в Ірані О.Самарського інформаційному агентству "ІЛНА"
Опубліковано 18 березня 2014 року о 14:29

Посол України в Ірані: Україна зробила помилку, відмовившись від своєї ядерної зброї (Інформаційне агентство ІЛНА, 18.03.2014)

Україну, країну, що знаходиться у Східній Європі, в якій з кінця минулого року тривають заворушення, щодня спіткають все нові й нові зміни, причиною яких певною мірою є протистояння Росії та Заходу. Посол України в Ірані Олександр Самарський в інтерв’ю інформаційному агентству ІЛНА надав свої коментарі та роз’яснення щодо ситуації, що склалася в Україні та її наслідків для міжнародних відносин.

 

Нова влада в Україні – легітимна

Посол України в Ірані, на відміну від тих, хто називає владу в Україні такою, що є результатом державного перевороту та незаконних процесів, упевнений, що нова влада є абсолютно легітимною: «На моє переконання, переворот – це революція, що не досягла результату. Це ж стосується і України».

Він прожив «У ході подій, що мали місце в Україні, колишня влада та опозиція у лютому підписала угоду, якою передбачалося повернення до Конституції 2004 р. Депутати парламенту, що були обрані 2 роки тому, проголосували за це. У дійсності, повернення до Конституції 2004 року підтримало 2/3 народних депутатів. Відповідно до Конституції 2004 р. уряд затверджується парламентом.

Посол України підкреслив: «Угодою між екс-президентом України та опозицією передбачалося, що Президент протягом 48 годин видасть указ про формування уряду, але він не виконав умов угоди та втік з Києва. У цій ситуації український парламент  конституційною більшістю прийняв рішення про його відсторонення. Крім того, подав у відставку і колишній Голова парламенту. Його місце зайняв Олександр Турчинов. За Конституцією 2004 р. у разі відсутності Президента, його обов’язки виконує Спікер парламенту».

Він продовжив: «Зараз серед міністрів нового уряду лише троє є виконуючими обов’язки міністра: в.о. Міністра закордонних справ, в.о. Міністра внутрішніх справ та в.о. Міністра оборони. Відповідно до Конституції ці три міністра призначаються указом Президента, а враховуючи, що обов’язки Президента зараз виконує Голова парламенту, то й ці три міністерства мають виконуючих обов’язки міністрів.

Український парламент прийняв рішення провести позачергові вибори Президента України 25 травня. Враховуючи все це, немає жодних підстав вважати нинішню українську владу нелегітимною. Вираз «нелегітимна влада» переважно використовується Росією, яка намагається показати міжнародній спільноті дійсність такою, якою вона не є».

 

Ми надаємо великого значення позиції Ірану щодо ситуації в Україні.

Ми уважно відстежуємо позицію Ірану та, зокрема, МЗС ІРІ щодо ситуації, яка склалася в Україні, адже для нас вона важлива. У будь-якому разі сподіваємося, що тісні взаємовідносини Ірану та Росії не матимуть на неї впливу. Ми хочемо, щоб населення розуміло нас на основі реальної, а не спотвореної дійсності.

 

Супердержави, що мають власну ядерну зброю, нічого не бачать, крім своїх інтересів

Згадавши угоду, що була підписана між Іраном та групою 5+1 у листопаді минулого року, він зазначив: «Ми сподіваємося, що усі існуючі у даній сфері проблеми будуть вирішені, але на жаль, супердержави, що мають власну ядерну зброю, нічого не бачать, крім своїх інтересів, і це становить загрозу не тільки для Ірану, але й для всього світу».

 

Існують сумніви щодо доцільності кроку стосовно відмови від ядерної зброї

Він продовжив: «Після розпаду СРСР Україна стала третьою державою у світі за обсягами ядерної зброї, але у 1994 р. відмовилася від неї. Зараз є ядерні держави, що відповідають за Україну. Росія, Великобританія  та Америка у тому ж році підписали так званий Будапештський догорів, Китай та Франція окремо підписали угоди з Україно. Президент Росії останнім часом заявляє, що його держава не давала ніяких гарантій для України і не нестимуть ніякої відповідальності перед нею, тобто Росія прив’язувалась до уряду, а не до українського народу».

У цьому зв’язку Посол України продовжив: «Багато аналітиків зараз притримуються думки, що, відмовившись від своєї ядерної зброї, Україна зробила величезну помилку. Більшість ядерних супердержав не враховують інтереси інших країн і це становить загрозу для всього світу. Цих країн цікавить лише сила та впливовість».

 

Протистояння між Україною та Росією – це війна з нерівними силами

Він, зазначивши, що є певна схожість між ситуацією в Україні та подіями, що мали місце 35 років тому у ході ісламської революції, сказав: «Після революції в Ірані, багато країн на противагу цьому у ході восьмирічної війни підтримали Ірак. Ситуації в Україні та Ірані мають і свої відмінності. Хоча більшість країн і підтримували Іран, сили Тегерану та Багдаду біли рівними, а сили Росії та України та потенціал цих двох країн не йде ні в яке порівняння».

Посол України продовжив: «Збройні сили Росії готові вести війну з Україною, щоб приєднати її частину до своєї території, але не готові заради цього втратити своє життя. Разом з тим, українські хлопці та чоловіки готові віддати своє життя заради Батьківщини. На даний момент про свою готовність до військової служби заявили близько 40 тисяч чоловік. Але Україна цінує життя кожної людини і зробить все, щоб зберегти життя своїх солдат. Саме тому українські військові частини, що розміщені на півострові Крим та заблоковані Росією не використовують зброю».

 

Кримський референдум був незаконним

Зазначивши, що референдум у Криму проходив під наглядом Росії, сказав: «Частина жителів півострова, зокрема татари, заявили, що не братимуть участі у цьому «незаконному референдумі». У ході референдуму не здійснювалося належне спостереження. Уряд Криму заявив, що на референдумі були присутні 69 спостерігачів з 22 країн світу. Але це абсолютна неправда. Для присутності спостерігачів не було виконано жодних необхідних процедур. Наприклад, у зв’язку з проведенням позачергових президентських виборів через два місяці, цей етап був виконаний і Україна надіслала бажаючим бути спостерігачами офіційні запрошення. Передбачається, що представники ОБСЄ розпочнуть свою роботу вже ближчими днями. В дійсності, в рамках цієї Організації до України прибудуть близько тисячі спостерігачів з країн Європи, Азії та  Америки».

Посол України зазначив: «Рада Європи у зв’язку з кримським референдумом зробила заяву, що Венеціанська комісія опублікувала свою заяву з цього приводу. Ця комісія складається зі спеціалістів у галузі міжнародного права та розглядає правові питання. Увечері перед проведенням референдуму депутати кримськотатарського меджлісу також опублікували своє звернення та звернулися до Організації ісламського співробітництва, стверджуючи, що результати цього референдуму  визначені заздалегідь і його проведення не більше, ніж шоу».

Він зазначив: «Ми вважаємо цей референдум незаконним та нелегітимним, адже він суперечить усім внутрішнім законам України. Конституцією України не передбачене проведення місцевого референдуму з питання проголошення незалежності окремого регіону. Таке рішення може прийматися лише не всеукраїнському референдумі».

Посол України сказав: «Я переконаний, що введення військ іноземної держави під приводом захисту прав людини є свого роду вторгненням, і Росія вдавшись до такого кроку порушила територіальну цілісність та суверенітет України.

Пів року тому ми навіть уявити не могли, що Росія може ввести свої війська в Україну. Росія порушила основи дружнього співробітництва і міжнародні принципи та не дивлячись на міжнародне законодавство втрутилася у внутрішні справи України.

В Україні проживає 250 тисяч татар, що становить 12% населення Криму. Півострів Крим історично вважається територією татар. Вони завжди там жили. Під час Другої світової війни у 1944 р Сталін переселив більшість татар з півострова в інші республіки колишнього Радянського Союзу. Багато з тих загинули під час переселення. Але після отримання Україною незалежності татари отримали право повернутися на свою землю. Кримські татари занепокоєні приєднанням до Росії та підтримують український уряд. Вони хочуть жити в Україні. Усі ми були свідками того, як Росія викорінювала мусульманське населення, наприклад на Кавказі.

Очікується, що після приєднання до Росії Крим стане повністю закритим регіоном з економічної та політичної точок зору і Москва буде вимушена забезпечувати потреби цього регіону. Росія теж зараз перебуває у стані економічного застою. Ця країна не має потенціалу з точки зору науково-технічної потужності і лише використовую запаси нафти. У Росії навіть немає фінансових коштів для забезпечення потреб свого населення. Це положення можна порівняти з колишніми радянськими державами, що отримали незалежність, економічний рівень та стандарти життя яких є досить низькими».

Він продовжив: «Росія зробила велику стратегічну помилку і сутички в Україні в результаті зашкодять Москві. Америка намагається використати нинішню ситуацію в Україні, щоб послабити Росію та погрожує їй застосуванням санкцій. Америка зараз вдалася до кроків аналогічних тим, що мали місце перед війною у Перській затоці».

 

Америка та Захід в Україні забезпечують свої інтереси

Немає сумніву, що європейські країни та США діють з метою забезпечення власних інтересів. І це природно. Але питання в тому, наскільки забезпечення власних інтересів відповідатиме інтересам українського народу.

 

Ситуація в Україні не вплинула на стосунки Києва та Тегерана

Зазначивши, що економічні відносити між Україною та Іраном не зазнали впливу ситуації, що складалася в Україні, сказав: «Протягом останніх років ми спостерігали збільшення товарообігу з Іраном. Але у минулому році він зменшився на 30%. Санкції проти Ірану  стали причиною зменшення українсько-іранського товарообміну, адже Київ не може здійснювати фінансові розрахунки з Іраном. З іншого боку, Іран ввів обмеження на імпорт української продукції, хоча й не оголошувала про це офіційно. Відомо, що Іран не імпортує сільськогосподарську продукцію і нам не відома причина такого рішення. Іран заборонив імпорт кукурудзи, зернових та бобових. Іранська сторона не надала нас жодних роз’яснень з цього приводу. З великою ймовірністю Росія захотіла від Ірану зменшення товарообігу».

Він додав: «Протягом останніх чотирьох місяців  Іран двічі скасовував проведення засідання двосторонньої економічної комісії. Ми досі не знаємо, коли до Києва приїде новий посол».

 

Україна не була обережною у своїй взаємодії з Росією

Посол України, зазначивши, що, на жаль, експансіоністські дії та думки Росії не змінилися протягом століть, сказав: «Росіяни напали на Афганістан. Черчіль казав: «Англійці не мають постійних друзів. Але мають постійні інтереси». Варто було звернути увагу та відносини з Росією, а Україна не була обережною у цих відносинах. Україна більше не має довіри до Росії. Усі країни повинні отримати урок, що варто вірити не словам, а практичним діям. Україна мала б вчитися на досвіді інших країн».

Він додав: «Ми стали жертвою однієї супердержави, якою є Росія. Так само як іранці вважають своїм ворогом Америку, ми вважаємо своїм ворогом Росію. Різниця в тому, що США далеко від Ірану, а в України з Росією більше 1000 кілометрів спільного кордону. Зараз на кордоні з Україною розміщені більше 200 тисяч російських військових. Росія відправила на кордон з Україною і велику кількість літаків, танків та бронетранспортерів та по всьому кордону встановила військові частини.

Стратегією В.Путіна є приєднання України до Росії. Путін хоче відтворити радянську імперії, а без України це неможливо. Українські аналітики вважають, що метою Росії є блокада та захоплення Києва. Росія хоче повернути до влади Віктора Януковичу, але цей план був зірваний. Росія очікувала, що українські військові частини на Сході країни приєднаються до російської армії. Але цього не сталося. Крім того, не всі жителі кримського півострова підтримали дії Росії. Іншими словами, плани Росії провести маленькі революції в інших регіонах України провалилися. Крім того, президент Росії не очікував на таку різку реакцію західних країн. І, можливо, для нього достатньо, щоб Крим став незалежним. Можливо, він хоче отримати ще декілька східних українських областей і тому так діє, але український народ готовий до війни з Росією».

 

Дії Путіна в Україні – початок кінця Росії

Він, зазначивши, що дії Путіна в Україні – початок кінця Росії і ймовірно, що ми станемо свідками розпаду Росії, тому що ця країна має внутрішні проблеми, зокрема політичні та економічні, сказав: «Вторгнення в Україну вже на початку обійшлося Росії в 50 млрд. дол. США, крім того, вартість російських акцій на світовій біржі впала. Обмеження з боку Європи мають також негативний вплив на російську компанію «Газпром» і Москва має значні втрати».

Він продовжив: «Президент Росії для відвернення уваги населення від внутрішніх проблем у країні, здійснив військовий напад на Україну. Російські ЗМІ подають народу інформацію, що не відповідає дійсності. Наприклад, у сюжеті про мітинги  націоналістів та росіян у Донецьку було сказано, що вбитий чоловік був росіянином, хоча насправді він був українським патріотом».

 

Україна отримала удар за довіру до Росії

О.Самарський, зазначивши, що у минулому обіцянкам Росії та Заходу довіряли і саме тому Україна відмовилася від своєї ядерно та балістичної зброї на користь Росії та інших країни, сказав: «Екс-президент України також передав Росії усі військові органи. Протягом двох останніх років керівництво армії та служби безпеки було підконтрольним російській владі. Російські офіцери здійснювали свою діяльність в Україні, саме тому на початковому етапі нападу Росії Україна не була готова до боротьби із вторгненням. Враховуючи все це можна дійти висновку, що це було сплановано набагато раніше».

Він сказав: «Путін обіцяв Януковичу, що в обмін на не підписання угоди про приєднання до Європейського Союзу, Москва надасть Києву фінансову допомогу у розмірі 15 млдр. дол. Екс-президент України впродовж років використовував на власні потреби державну казну та перевів за кордон на власні рахунки близько 30% державного бюджету країни».

О.Самарський продовжив: «Путін та Янукович домовилися про створення нинішньої ситуації в Україні за декілька років до цього. Передбачалося, що Україна або її частина увійде до складу Росії. Можна сказати, що нинішні військові дії Росії проти України планувалися на виборах Президента України, що мали відбутися у 2015 р., тому що зрозуміло, що Янукович не має підтримки народу та програє на виборах».

 

Україна не повинна очікувати на підтримку Заходу

Він, зазначивши, що реакція Заходу на вторгнення Росії в Україну була набагато гостріша, ніж реакція на війну Росії та Грузії, сказав: «Ми очікуємо, що Захід введе значні санкції проти Росії. ЄС розробив 3-етапну програму санкцій проти Росії. На першому етапі, зокрема, обмеження в’їзду росіян в Європу та фінансове блокування Росії, блокування доступу до міжнародної міжбанківської системи SWIFT. США теж прийняли рішення застосувати санкції проти РФ».

О.Самарський сказав: «Звичайно, Україна не повинна чекати, що Захід підтримає її військово, адже захист держави – обов’язок її армії.

Щодо створення спільної банківської системи Китаю, Росії, ПАР, Північної Кореї та Ірану він відзначив, що для подолання блокування доступу до існуючих міжнародних міжбанківських системи, зокрема SWIFT, зазначив, що використання спільної банківської системи це логічне рішення. Потрібно використовувати різні фінансові системи, щоб країни світу не були прив’язані до якоїсь однієї держави, наприклад США. Використання такого банку та банківської системи з технічної точки зору дуже важка справа, яка потребує часу».

 

Iranian Labour News Agency,

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux