Цими днями виповнюється рік з часу незаконної окупації Російською Федерацією Автономної Республіки Крим та міста Севастополь.
Здійснивши цей міжнародний злочин, Росія порушила базові принципи міжнародного права та європейського устрою, зруйнувала існуючий баланс сил в регіоні, спровокувала найбільшу з часів Другої світової війни безпекову кризу в Європі.
У Резолюції Генеральної Асамблеї ООН 68/262 від 27 березня 2014 року «Територіальна цілісність України» світове співтовариство дало чітку відповідь спробам російських окупантів легітимізувати свої незаконні дії шляхом інсценування незаконного, проведеного під дулами російської зброї та сфальсифікованого «референдуму», наголосивши, що він, «не маючи законної сили, не може бути підставою для будь-якої зміни статусу Автономної Республіки Крим чи міста Севастополя». Весь цивілізований світ застосував до Російської Федерації санкції за її відверту зневагу до основоположних норм і принципів міжнародного права.
Справедливе обурення всього світу викликає те, що, окупувавши Крим, російська влада принесла на півострів атмосферу страху, безправ’я та репресій. Вона свідомо і безкарно продовжує порушувати на окупованій території права людини, здійснює терор проти незгодних, насамперед кримських татар та українців, проводить арешти, обшуки, переслідує та затримує громадських активістів, розгорнула справжню війну проти незалежних ЗМІ та журналістів. Українці Криму не мають доступу до освіти українською мовою, до українських ЗМІ. За час окупації понад 20 тисяч громадян України змушені були залишити Крим.
Росія здійснює цілеспрямоване пограбування України. Понад 400 українських підприємств незаконно націоналізовано, незаконно використовуються надра України, захоплено 18 газових родовищ. Авантюрна і злочинна політика окупаційної влади веде Крим до економічної, соціальної та екологічної катастрофи. Туристична перлина України перетворена на військову базу, де Росія, в порушення ДНЯЗ, погрожує розмістити ще й ядерну зброю, що несе реальну загрозу не лише регіональній, а й глобальній безпеці.
Незважаючи на непрості часи, які сьогодні переживають українські громадяни-мешканці Криму, хотіли б запевнити всіх наших співвітчизників, що Україна робить і робитиме все можливе для відновлення контролю над півостровом.
Крим був, є і залишатиметься невід'ємною частиною суверенної території України.
Російського агресора і окупанта обов’язково буде притягнуто до відповідальності за усі вчинені злочини.
Закликаємо світове співтовариство посилити увагу до окупованого Криму, консолідувати міжнародний тиск на Росію з метою її невідкладного повернення в русло міжнародного права, скасування всіх незаконних рішень, які призвели до тимчасової окупації української території, компенсації збитків, завданих нею Україні та її громадянам.