Відповідно до Закону України «Про закордонних українців», постанови Кабінету Міністрів України від 10 травня 2018 року № 344 «Про затвердження Державної програми співпраці із закордонними українцями на період до 2020 року» з метою сприяння задоволенню освітніх потреб закордонних українців, які проживають за межами України, Міністерство освіти і науки України інформує про виділення у 2019 році квот на навчання закордонних українців за рахунок коштів державного бюджету України у закладах вищої освіти України (далі – ЗВО), підпорядкованих Міністерству освіти і науки.
Враховуючи завдання Міністерства закордонних справ України щодо розвитку зв’язків із закордонними українцями, просимо сприяти у розповсюдженні інформації про умови виділення квот на навчання у ЗВО (додаток 1) серед представників закордонного українства та доручити дипломатичним установам України за кордоном здійснити заходи щодо організації передачі Міністерству освіти і науки документів закордонних українців, кандидатів на навчання у ЗВО, у розрізі країн проживання.
Звертаємо увагу, що документи закордонних українців, кандидатів на навчання у ЗВО в межах квот, подаються МОН поштою до 31 березня 2019 року. Отримані документи кандидатів на навчання після встановленого терміну не розглядатимуться.
Комплект документів на кожного кандидата має бути зібраний в окрему папку у такій послідовності:
1. Окремий аркуш з переліком всіх документів, зібраних у справі;
2. Анкета встановленого зразка, заповнена друкованими літерами з фотокарткою, прикріпленою у правому верхньому куті анкети (додаток 3);
3. Копії сторінок паспорта з зазначенням громадянства та прописки (за наявності);
4. Копія посвідчення закордонного українця;
5. Копія документа про освіту із зазначенням навчальних дисциплін, що вивчалися, та оцінками (балами) (учні загальноосвітніх навчальних закладів надають довідку про навчання у випускному класі з оцінками за півріччя, підписану директором та завірену печаткою, студенти закладів вищої освіти – виписку із залікових відомостей із зазначенням навчальних дисциплін та складених заліків та іспитів з оцінками, підписану керівником/заступником керівника ЗВО та завірену печаткою);
6. Лист-рекомендація українського національного культурного товариства (за наявності);
7. Згода на збір та обробку персональних даних.
Звертаємо увагу на те, що неповні комплекти документів кандидатів або документи, подані з порушенням встановлених термінів, до розгляду не приймаються.
Квоти на навчання закордонних українців у ЗВО за рахунок коштів державного бюджету України установлюються за денною формою навчання.
Зазначені квоти не поширюються на громадян України, які проживають в іноземних країнах. Громадяни України мають право безоплатно здобувати вищу освіту в державних і комунальних закладах вищої освіти на конкурсній основі відповідно до Правил прийому до ЗВО.
Вимоги щодо виділення квоти на навчання закордонного українця:
Закордонні українці, які планують вступати до ЗВО на навчання в межах квот, мають підтвердити свій статус посвідченням закордонного українця, мати документ про освіту з оцінками (балами), що відповідають оцінкам «відмінно» та «добре», і дає право вступу на навчання на відповідному рівні вищої освіти у навчальних закладах країни постійного проживання, володіти українською мовою на рівні, достатньому для здобуття освіти. Закордонні українці, які не володіють українською мовою, можуть бути зараховані на підготовчі відділення ЗВО з оплатою за навчання за рахунок коштів фізичних (юридичних) осіб (стипендія у цей період навчання не надається) .
Затверджені квоти прийому закордонних українців до відповідних ЗВО за ступенями вищої освіти та спеціальностями розміщуються на офіційному сайті МОН у тижневий строк після прийняття постанови Кабінету Міністрів України «Про державне замовлення на підготовку фахівців, наукових, науково-педагогічних та робітничих кадрів, на підвищення кваліфікації та перепідготовку кадрів».
Зарахування закордонних українців до ЗВО на місця державного замовлення здійснюється у межах установлених квот за результатами співбесіди з предметів, визначених правилами прийому до ЗВО та мови навчання. Строки подачі документів, проведення співбесіди та зарахування визначаються приймальними комісіями відповідних закладів освіти та розміщуються на офіційному веб-сайті.
Для вступу до ЗВО в межах установлених квот закордонний українець особисто подає до структурного підрозділу/приймальної комісії заяву у паперовій формі такі документи:
а) документ (оригінал та його копію) про раніше здобутий освітній (освітньо-кваліфікаційний) рівень, на основі якого здійснюється вступ;
б) додаток (оригінал та його копію) до документа про раніше здобутий освітній (освітньо-кваліфікаційний) рівень, на основі якого здійснюється вступ;
в) копію паспорта;
г) страховий поліс з надання екстреної медичної допомоги;
д) посвідчення закордонного українця;
е) 4 кольорових фото розміром 3х4 см.
Документи, визначені у пунктах а), б), в) повинні бути перекладені українською мовою та нотаріально засвідчені.
Документи, визначені у пунктах а), б) повинні бути офіційно завірені відповідно до законодавства країни їх видачі та легалізовані в установленому порядку, якщо інше не передбачено міжнародними договорами.
Документи про освіту закордонних українців, видані закладами освіти інших держав, проходять процедуру визнання в Україні відповідно до чинного законодавства.
Закордонні українці, які зараховані до ЗВО на місця державного замовлення у межах установлених квот, забезпечуються стипендією відповідно до чинного законодавства України, та місцем у гуртожитку з оплатою за проживання у розмірі, встановленому для громадян України, медичним обслуговуванням відповідно до законодавства України.
Транспортні витрати до місця навчання і у зворотному напрямку здійснюються за власні кошти закордонних українців.